Gyakori kérdések
Mikor érdemes fejhallgatót választanom?
A fejhallgatót különböző szakmai kontextusokban is használják az emberek, például a hangmérnökök, akik élő koncertek vagy hangfelvételek hangját keverik, a DJ-k, akik fejhallgatót használnak a következő dal indítására anélkül, hogy a közönség hallaná, a repülőgép-pilóták és a call centerek alkalmazottai.
Milyen fejhallgatót válasszak?
Az első dolog, amit fejhallgató vásárlásakor figyelembe kell venned, az a zenehallgatás típusa. A különböző típusú zenék különböző mélyhangszintet igényelnek, így ha például heavy metalt vagy hip-hopot szeretsz hallgatni, akkor egy olyan párra lesz szükséged, amelyben több basszus van, mint annak, aki elsősorban klasszikus zenét hallgat. Azt is érdemes átgondolnod, hogy mennyi pénzt szeretnél költeni egy új fejhallgatóra. Rengeteg lehetőség közül választhatsz, minden árkategóriában, a 10 dollárostól egészen a több ezer dolláros modellekig. Ha olyasmit keresel, amit hosszú távon használhatsz és elég tartós az utazáshoz is, akkor érdemes egy drágább modellbe fektetni - különösen, ha ezek zajszűrő technológiával rendelkeznek, ami valóban segíthet a háttérzajok kivágásában repülőn vagy akár vonaton. Van még néhány egyéb funkció is, amelyek fontosak lehetnek attól függően, hogy milyen környezetben fogod leggyakrabban használni a fejhallgatódat: A zárt hátú modellek jobb hangszigetelést biztosítanak, és kevesebb hangot szivárogtatnak ki; a zajszűrés pedig segít kizárni a környezeti hangokat, például a forgalmat vagy a közelben beszélgető embereket.
Miért van külön bal és jobb oldali fejhallgató?
A fejhallgatók két csatornát használnak (bal és jobb), mivel az emberi fül mindig csak egy irányból érkező hangot hall. Ha hangszórókon keresztül hallgatjuk, mindkét csatorna egyszerre szólal meg, de ez a fejhallgatóknál nem lehetséges, mivel csatornánként csak egy hangszórót tartalmaznak, így mindkét fül mindig csak az egyik oldalról érkező hangot hallja. Ez megkönnyíti az agyunk számára, hogy feldolgozza, honnan jönnek a hangok, mivel nem érkeznek egyszerre mindkét oldalról konkuráló jelek (mintha hangszórókat viselnénk). Ez azt is jelenti, hogy a fejhallgatók meg tudják különböztetni a két oldalról érkező hangokat, ha arra figyelnek, hogy melyik fülükön hallják őket - ez praktikus lehet játék vagy filmnézés közben!
Okozhat-e a fejhallgató fülfájást?
Ha a fejhallgató túl szoros, akkor megnyomhatja a füledet, és nyomó fájdalmat okozhat. Ezt nevezik "fülfájásnak". Ha ilyen problémád van, próbálj meg lazítani a fejpánton, vagy egyszerűen csak válts más stílusú fejhallgatóra.
Tudtad?
A hangszórókkal ellentétben, amelyek fantasztikus hangminőséget biztosíthatnak, a fejhallgatók sokkal nagyobb elmélyülést tesznek lehetővé, mivel ki tudják iktatni a külső zajokat és minden hasonló zavaró tényezőt. Ez például akkor nagyon fontos, ha egy hangoskönyvet szeretnél hallgatni, de nem tudsz koncentrálni, mert túl sok zaj van körülötted.