Gyakori kérdések
Hogyan működik egy hálózati kábel?
A hálózati kábelek úgy működnek, hogy az adatokat elektromos jelek formájában továbbítják a vezetéken. Ezeket a jeleket aztán a számítógépek számára érthető 1-es és 0-s jelekké alakítják át. A két számítógép ezekkel az 1-es és 0-s jelekkel kommunikál egymással, és üzeneteket küld oda-vissza, így osztanak meg fájlokat vagy játszanak együtt.
A hálózati kábelt lehet-e kültéren futtatni?
A Cat 6, Cat 5 vagy Cat 5e Ethernet-kábeleket a szabadban is lehet futtatni, hogy a számítógépeket nagy kiterjedésű hálózattal (LAN) hálózatba lehessen kapcsolni otthonok vagy más épületek között. Bár közönséges Ethernet-kábelek is használhatók, jobb megoldás a drágább, időjárásálló Cat 6-os kábelek használata.
Milyen hálózati kábelt érdemes beszerezni otthoni használatra?
Az Ethernet-kábelek számos típusa létezik, és a te igényeidtől függ, hogy melyik típusra van szükséged. Ha nagy kiterjedésű hálózatot (LAN) üzemeltetsz otthonok vagy más épületek között, akkor a Cat 6-os kábelek a legjobb választás. Ha csak két számítógépet kell összekötnöd otthon, akkor a Cat 5e a legjobb megoldás. A fő különbség e két kábeltípus között az, hogy a Cat 6 kábelt több árnyékolás veszi körül, hogy megvédje a külső forrásokból származó zavaroktól.
Hol van a hálózati kábel a pc-n?
A hálózati kábelek a legtöbb számítógép belsejében a hátlap közelében találhatók, ahol az alaplapon található Ethernet-portba csatlakoznak. A hátlapból kijövő oldalsó vezetékek mentén is megtalálhatod őket, ha a PC házában nincs elég hely az összesnek. Ebben az esetben egyesek a saját hálózati vezetéküket a szőnyeg alatt vezetik, hogy elrejtsék a szem elől, és biztonságban tartsák a háziállatoktól és a gyerekektől, akik esetleg megrághatják vagy ráléphetnek.
Tudtad?
Robert Metcalfe az az ember, aki segített feltalálni az internetet. Híres a törvényéről, amely szerint egy hálózat értéke arányos a felhasználók számának négyzetével. Híres továbbá az Ethernet feltalálásáról is, amely a számítógépek hálózatba kapcsolására használt technológia, ekkoriban találta fel a hálózati kábelt is. Metcalfe a Xerox Palo Alto Research Centerben és a Xerox Corporationnél dolgozott az 1970-es években, ahol segített az Ethernet kifejlesztésében. Ő a szerzője a "The Law of Cybernetic Entomology" című könyvnek, amely 1972-ben jelent meg a "Journal of Cybernetics" című folyóiratban. Metcalfe törvénye kimondja, hogy egy távközlési hálózat értéke arányos a rendszerhez csatlakozó felhasználók számának négyzetével (n). Más szóval, egy hálózat értéke arányos a rendszerhez csatlakozott felhasználók számának négyzetével.